Mexico

MEXICO

Dnes jsem prekrocil hranice Mexika, poprve v Mexiku, prvni den v Mexiku !!!
Zjistuji vsak postupne jak je Mexiko obrovske (oproti co jsem byl zvykly ze Str. Am.), vse je nekolik set kilometru, autobusem mnoho hodin a hodne penez na tyto velke vzdalenosti. Vse stoji mnohem vic nez za dob Jaromira.
Dnes jsem v Chetumalu prohledl muzeum de Maya - nejlepsi Mayske muzeum (multimedialni) a pokracuji do Tulum - dalsi Mayske ruiny.
Lada


Ahoj

Moje cesta Mexikem pokracuje takto:
Chetumal - multimedialni muzeum Mayske kultury, velmi pekne.
Tulum - Mayske ruiny na brehu more, prekrasne more, koupani u pyramid, plavani 500 m od brehu ke koralovym utesum s pujcenym snorchlem a brylemi.
Chichen Itza - nejturistictejsi Mayske pyramidy(700-1200 AD), pekne, vecer svetelna a zvukova show - barevne nasvicene pyramidy, noc ve stanu na jedne ruine - Observator, super jen kvuli tomu pocitu spat tam. Tajne jsem tam vecer vniknul a brzo rano se zase zbalil, ale fotky jsem udelal.
Merida - historicke mesto na Yucatanu, velke trhy. Vecer kulturni akce `Noche Mexicana` folklorni zpevy a tance v krojich, nadherne.
Pres noc autobusem do Palenque, dalsi Mayske archeologicke naleziste, toto je jedno z nejstarsich obyvanych mist (100 BC - 800 AD). Spani v kempu pobliz.
Dalsi den vylet na nedaleky vodopad Misol-Ha a kaskady Agua Azul 60 km od Palenque, bylo to nadherne, necekal jsem, ze tam ta voda bude opravdu tak syte modra a mnoho kaskad a penivych vodopadu.
Mesto San Cristobal ve 2100 m n. m., pekne historicke mestecko, muzeum Na Bolom - zvalstni dobrovolnicka akce - ochrana domorodcu a jungle kde ziji, byli objeveni poprve az v roce 1928.
Pres noc autobus 12h do mesta Oaxaca. Historicke mesto s mnoha peknymi baroknimi kostely, byl jsem alespon v osmi z nich.

Po neuspesnem reseni penez s bankou pres e-mail jsem se tam dovolal na ucet volaneho a pote jim nafaxoval nejke informace k ziskani nove karty. Nevypada to vsak moc jiste, mel bych si ji vyzvednout v Mexico City kde budu pristi tyden, jestli dojde. Dostavam se docela do financni krize.
Tady v Mexiku jsou prilis drahe autobusy (mnohem vic nez co rikal Jaromir - tak 1.8 - 2.5 Kc/km vcetne Yucatanu), rekl bych jako v USA, a vse jsou velke vzdalenosti tak to stoji spousu penez, v prepoctu dam skoro kazdy den za autobus 800 Kc, a to byl puvodne muj plan na utratu na den, ted k tomu musim pricist jeste jidlo a vstupne, hotely uz vzdavam, na to uz nemam. Setrim jak to jde, ale autobusum se nevyhnu. Dnes v noci jedu do Veracruz. Zitra si prohlednu mesto a pristav a vyrazim smerem do hor. V patek se chci dostat pobliz sopky Pico Orizaba a v sobotu rano tam videt vychod slunce. V nedeli do mesta Puebla a pokracovat smerem Popocatepetl a Ixtacihuatl. Tam zustat nekolik dni a odtamtud uz je to kousek do Mexico City.

Lada


Ahoj

Tentokrat je to trochu delsi a podrobnejsi. Bylo mnoho zazitku:

25.1.
Veracruz - obrovsky autobusak na ktery jsem prijel. Pristavni mesto - nejvetsi pristav v Mexiku. Centralni namesti - zocalo ma vsude spoustu arkad vcetne Palacio nacional. Historicka tvrz El Castillo San Juan de Ulua, 9 m tluste zdi, drive veznice. Muzeum National Naval - namorni muzeum, obrovske, pekne - modely historickych lodi, nejruznejsi uzly z lan, historie Veracruzu. Nabrezi, vsude videt pristav, jeraby, lode, prepravni kontejnery. Vecer bus do Cordoba, stan u autobusaku.
26.1.
Cesta do vesnice Coiyachalpa, odkud je vyhled na nejvyssi horu Mexika Pico de Orizaba (5610 m). Bus do Fortin a Coscomatepec, cast stopem a prudky stoupak pesky do Tetelzingo, huste mraky - viditelnost vecer do 15 m, stanovani pred vesnici, nic neni videt ani kde je sopka ani vysilac (misto nejlepsiho vyhledu). Vyhoda spatne viditelnosti - krasne se na noc schovam a nikdo me nevidi. V noci silena zima - mraz - na stanu mam led. Pres noc mraky zmizely, jsou hvezdy.
27.1.
V 6:00h tma, tak spim dal, vzbudim se v 6:54h, venku svetlo, rychle ven, vychod slunce je v 7:00h (myslel jsem, ze driv), sopka Pico de Orizaba je nahodou videt primo od stanu (ac jsem vecer netusil, kde je a kde jsem ja), nahore ma snih, postupne zvrchu oranzovi od vychazejiciho slunce, ktere jeste neni videt, asi za 5 minut je hora nadherne ozarena a pak vyjde slunce a vse se rozsviti. Postupne se otepluje, ale ani pres den neni moc horko, stale fouka chladivy vitr - je znat nadmorska vyska. Z meho mista je v dalce take videt vysilac, a tak se k nemu vydam pesky bez baglu. Stan a vsechny veci necham na miste. Peknym udolim do vesnice Coiyachapa. Nadherne sviti slunce. Vesnice ¨jak kdyby se zde zastavil cas¨ - drevene domy, prasata, slepice behaji po ulicich (prasne, ale pravidelne ulice). Z vesnice hora neni videt. Pokracuji k vysilaci cast po ceste, pak asi 30 min splham primo do prudkeho svahu na kopec. Z vrchu dokonaly pohled na sopku, jako na dlani, mnohem blize nez od mista, kde jsem spal. Vysilac jse jedna z nejvyssich hor v okoli, krome sopky a hor bliz k ni. Pekne pohledy dolu na vesnice. Vydavam se zpet dolu a autem do Cosco, stan na poli za mestem.
28.1. nedele
Rano vylozene nahodou znova krasny vychod slunce - ozareny Pico de Orizaba vidim primo ze stanu. Jdu zpet do mesta na msi svatou - perfektni rytmicka, evropske zname rytmicke pisne, hodne zpevu, prevaha deti vekoveho prumeru 10-15 let. Zocalo v pozadi se sopkou. Autobusem k dalnici a z duvodu drahe autobusove dopravy a nebezpecne klesajicich financi zacinam usporny rezim: stopem asi 300 km tesne pred Mexico City k mestu Chalco. Jeste stihnu videt zapad slunce - ozareny Popcatepetl a Ixtaccihuatl. Stan u dalnice. Pred ¨obr¨ mestem sileny provoz, na dalnici i v noci, prevazne autobusy. V noci opet zima.
29.1.
Stopem do mesta Amecameca (34 km) - vychodisko na sopky Popocatepetl (5465 m) =¨Popo¨ a Ixtaccihuatl (5286 m) =¨Ixta¨ nebo ¨Izta¨. V 11:00 h erupce Popocatepetl - obrovsky mrak koure. Uz od rana si trochu vic pokuroval. Vesnice Tlamacas mezi Popo a Izta uzavrena, nelze se tam dostat (vic nez 25 km do hor), na Popo se nesmi a na Izta se da jit jen ze San Rafael (z jihozapadu). Pomoci colectivos (osobni dodavky, jezdi zde skoro kazde 2 minuty) se tam prepravim. Dokoupim posledni potraviny a 1 hodinu stoupam udolim smer Izta. Krasne misto na stanovani - hluboke udoli, potok. Vecer uvarim a vse pripravim na dalsi den na vystup.
30.1.
(zde zacina trochu hororova pasaz, pro slabsi povahy doporucuji preskocit na 1.2.)
Beru velky bagl, protoze maly byl ukraden a jiny uz nemam. Beru jen obleceni, jidlo a piti, vsechny ostatni veci nechavam se stanem na miste, snad to nikdo nenajde a neukradne.
Vyrazim v 7:40 h. Po 20 min jsem u vodopadu, hledam cestu dal, vede jen do boku do prudkeho svahu a po zebriku nahoru na skalu podel trubky - vsude je zde system zdroje pitne vody. Dale stale trochu problem s hledanim cesty az narazim na tu spravnou a je videt vrchol - ledovec.
11:15 h horni hranice lesa, obed a ve 12:00 h zacina konecne prudky stoupak. Ve 13:30 h u bivakovaci boudy, vrchol uz je na dohled, zda se to ¨kousek - tak jeste na 1 h¨. Pokracuji, cesta se ztraci, splham primo vzhuru, prede mnou jsou vsude jen neprekonatelne skaly a led. Led na slunci taje a tece voda, vyuziju a dopustim na piti. Dal to primo nejde, rozhodnu to obejit levou stranou. Nebezpecny traverz az na sedlo mezi nizsim vedlejsim vrcholkem. Odtud bohuzel navrchol nelze. Zpet dolu k boude, cas 16:30 h - uz to neni na druhy pokus ani na navrat, co ted - prespat v boude ! - bez spacaku, jsou tam vsak volne izolace a folie. Jidla mam nastesti dost. Bivakovaci zachranna bouda, toto tam bylo napsano: ¨Albergue Chachoapan - 4600 m n.m.¨ Predpokladam v noci -10 C. Po zapadu slunce v 18:30 h (zajimavy efekt - zapad slunce smerem dolu - koukam na slunce mirne dolu pod mrakama) se prudce ochlazuje a nastava ¨dlouha, kruta, mraziva, 12ti hodinova noc¨. Vyrabim ¨spacak¨ z pytlu a izolaci. Bouda je nastesti dobre vetruvzdorna, ackoli je venku v noci velky vitr, uvnitr nefouka. Za tmy neuveritelne krasny pohled dolu na vesnice a mesta - v noci sviti, pohled jako z letadla, primo dolu a do velke vzdalenosti (i Mexico D.F., ktere je pres ve smogu).
Na pohled takovy kousek od civilizace a presto sam, totalne oddelen v jinem svete velehor - krutem a nebezpecnem. Celou noc me byla hrozna zima, ale jakz takz jsem se vyspal (12h).
31.1.
V 7:40 vyrazim, snad se za pohybu rozehreju. Zkousim zdolat vrchol pravou stranou. Tam je vsak dlouha skala - obejit je to daleko a prelezt nevim kde, ale musi to jit, kdyz z teto strany vede cesta (znatelna jen k boude, dal - ten nejhorsi usek - si bez kudy chces). Treverz pres sute a sypave kameni a v jednom lepsim miste nebezpecny vylez skaly. Odtud je pekne videt stale kourici Popo, cestou predtim jsem ho nevidel. Nahore jeste dlouhy usek (zespoda se to zdalo kousek) po sypavem kameni a mirne skale, obejdu jeste dalsi zkalu a zaverecny splh po nechutnem sesuvnem kameni - hodne zvetrala skala, nelze se ji drezet, borti se pod rukama a nohama, musim velmi opatrne. Ve 12:08 h konecne vstanu vysilen na vrcholu. Obrovske prekvapeni - objevi se prekrasny mirny snehovy-ledovy dolik - velika plan (krater ?). Doposud krasne svitilo slunce, behem nekolika vterin co jsem na vrchu se privali mraky a neni videt dolu. Chvilema jeste vidim na dalsi vrcholky Izta (ma jich hodne), z me strany co jsem lezl byly dva. Jeden hlavni ledovy, na ten jsme vylezl nejdriv. Nedostatek vody - jim led-snih. Prejdu na nejvyssi vrchol kousek vedle na druhou stranu smerem k Popo. Puvodne jsem na tu stranu chtel sestupovat, kvuli mrakum v neznamem prostredi (a stejne bych Popo nevidel zblizka) sestupuji stejnou cestou, je 12:40 h. Sestup jde rychle, po sypavem sterku jsem se naucil sjizdet po botach ve stoje jako ¨na bezkach¨. tu velkou skalu obchazim, je to daleko, z jedne starny ma alespon 100 m (ja lezl jen asi 15 m). Stale po kameni a sterku dolu az k trave a dale zpet po stejne ceste. Dole, uz v udoli se snazim najit lepsi cestu nez podel te trubky po slake dolu. Po 1.5 h chozeni po vrstevnicovych cestach zadna dolu nevede (??), jdu stejnou cestou nebezpecny sestup (mozna daleko mene nebezpecny nez nektere useky blizko vrcholu). Dorazim ke stanu po 19 h, tesne po setmeni.

****Poznatky z velkych nadmorskych vysek****
Zhruba nad 4000 m jsem mel velke problemy s dechem, cim vyse tim mnohem vice. Prevyseni, ktere normalne vybehnu jako nic je zde velmi narocne. Po par krocich vzhuru potrebuji zastavit a nadychat se. Telo dycha a presto se mu kysliku nedostava.
Ten zaver od boudy, co vypadal na hodnu (zespoda vse vypada snazsi a kratsi)jsem sel jeste 4.5 h, z toho vsak vetsinu casu byly dychaci pauzy - vzdy 5 kroku a pauza. Je velmi znat, kdyz jdu traverz = vodorovny presun po strani na jne misto, tak tam problemy s dechem nejsou, samozrejme ne ani pri sestupu. Problem je jen pri vystupu a to i nepatrnem se hned zadycham. Nedostatek kysliku byl az takovy, ze me z toho bolela hlava - jak uz vecer, kdyz jsem spal v boude i aktualne pri vystupu a rychlem dychani, tak jeste i pri sestupu. Po navratu do nizkych vysek ihned prestala. Prestaly bolet i nohy - bylo to jen docasne z nedostatku kysliku a ne namaha svalu. Z tehto problemu jsem nahore ani nemal hlad. Nikdy jsem necekal, ze nadm. vyska udela tolik, a ze to bude tak hodne znat a delat problemy.
Toto jsou sice vseobecne zname veci, ale je to muj osobni aktualni dojem a na kazdeho to muze pusobit jinak. Neda se to popsat, musi se to zazit. I kdyz jsem to vedel predem, tak me to prekvapilo.
Velke hory jsou kruta a nebezpecne - zde bylo nebezpeci v skalach a zvetralem sypavem kameni a ledovci vedle nedostatku vzduchu. Ale presto jsou hory krasne, nadherne prirodni scenerie a vyhledy. Bylo to poznani zivota, ziskal jsem tak jiny pohled na svet.
*******
1.2.
Odpocinkovy den na peknem miste v udoli u potoka. Vareni, planovani a priprava na nejvetsi mesto sveta - Mexico. Odpoledne cesta dolu do vesnice (1h) a peserem (colectivem) do Tlalmanalco. Prenocovani s vyhledem na oba vulkany, rekapitulace pohledem kudy, pres ktere skaly jsem lezl, jak je vse obrovske a ze spoda to vypada male a jednoduche.
2.2.
Mexico City
...pokracovani priste.

Lada


Ahoj
Po minulem neuspesnem odeslani emailu pisu jen kratce, podrobne az z USA.
Dnes jsem v Los Mochis.
Z Mexica City, kde jsem stravil 5 dni, jsem pokracoval takto:
- busem do Guadalajara - 2. nejvetsi mesto v Mexiku,
- busem do Mazatlan - u more,
- stopem pres velike krasne hory do Durango a Torreon (sama cesta byla perfektni podivana, mesta jsem vynechal)
- stopem do Chihuahua (obrovske vzdalenosti pres stepy, pouste a nekonecne roviny, silnice bez zatacek, pro me nove prostredi)
- nedele Chihuahua
- pondeli rano v 7 h vlakem zkrz hory zpet smerem k Pacifiku, zastavka v Divisadero (8h jizdy) - obrovsky kanon Baranka del Cobre
- dalsi den spatne pocasi, prsi, mrak, neni nic videt, cekam na vlak a jedu dalsich 8 h do Los Mochis
- Dnes jsem zde, pres noc prejedu Kalifornsky zaliv do La Paz a pak rychle na sever do San Diega, snad cestou stihnu velryby a gejzir, vic asi uz ne, abych se stihl dostat do Panama City, Florida do patku 23.2. kdy zacina Spring Break.

Lada


Ahoj
Velka zprava !!
Jsem zpet v USA. Muj obrovsky vylet (83 dni) zkoncil a jsem v poradku zpet "doma" v Panama City FL u Jima.
Hranice jsem prekrocil 18.2. odpoledne Tijuana-San Diego CA. S velkym stestim jsem dostal povoleni k pobytu v USA opet na 6 mesicu (mel jsme na male bez kreditky, ale nakonec stacilo 220$ v sekach). Potom 48h v autobuse napric Amerikou a jsem tu.
Trochu jsem to cele ted ke konci uspechal, az mozna moc a je to skoda, ale dobre, ze jsem to udelal, protoze jsem celkem utratil kriticky moc penez, monem vic nez bylo v planu a dostal jsem se tak dokonce do dluhu, coz jsem ani nevedel.
Ted honem najit praci a vydelavat, nemel by to byt problem.
Takze jsem v poradku a vic podrobnosti priste.
Lada


Ahoj
Tak dodatecne pisu popis posledni casti meho vyletu:
Vlak zkrz kanon Barankas del Cobre dorazil do mesta Los Mochis neco malo pred pulnoci. Odtud jezdi lod na poloostrov Baja California, ktera ma odjezd v 10 h vecer, takze jsem tam musel stravit den. Pres den jsem byl ve meste a odpoledne se vydal do pristavu (autobusem 25 km). Jdu koupit lodni listek a se vsi smulou mi rekli, ze dnes nejede lod pro lidi, ale jen nakladni, ze az zitra. Tak jsem chodil kolem a premyslel jak se na tu lod dostat, nemuzu si dovolit cekad dalsi den, kdyz mam zrovna tak na spech. Rekli mi, ze na lod nemuzu jit zkratka pesky, poradili mi at se zeptam kamionu. To jsem udelal a vzali me. Pak jsme jeste asi 4 h cekali na nalodeni ale na palubu jsem se dostal a dokonce zadarmo. Jelikoz nakladaky byly tak huste tak jsem se ani nesnazil vyndavat na lodi bagl a spal jsem tam jako v autobuse na sedackach. Odpluli jsme ve 23 h vecer a dorazili do La Paz v 8 h rano.
Ja pokracoval se stejnym kamionem jeste asi 250 km na sever po poloostrove. Byl to pro me sok jaka je tam poust a pusto, rostou tam jen kaktusy a krovi, trava ne. Ze zacatku jsou roviny, severneji zacinaji hory, ale stale puste. Dalsim stopem jsem se odpoledne dostal do mesta Puerto San Carlos u zalivu na Pacifickem pobrezi, kam se jezdi sledovat velryby. Zakempoval jsem na plazi a dalsi den rano se vydal na tour na lodi.
Mel jsem stesti, vzali me na lod Americti turisti, kteri meli predem koupeny zajezd. Ja tam byl navic, tak jsem nakonec nemusel nic platit (jinak by to stalo kolem 50 USD). Bylo krasne pocasi, obloha bez mracku. Videli jsme spoustu velryb, jak strikaji vodu, vyskakuji atd. Pak jsme se jeste zastavili na jednom ostrove. Celkem jsme byly na lodi temer 6 hodin a stalo to za to. Odpoledne jsem jeste kousek popojel stopem dal a prespal v pousti. V noci byla pekna zima, jsou tam velke rozdily teplot ve dne a v noci.
Dalsi den jsem se snazil stopovat 4 h, ale bezuspesne. Byla sobota a jezdilo tam velmi malo aut. Na cele Baja California nejsou zadna velka mesta, spise jen takove male vesnice nekdy i vic nez 100 km od sebe, proto tam take nic nejezdi. Jel jsem tedy autobusem, ktery byl ukrutne drahy - 60 USD, asi 1200 km na sever cele odpoledne a jeste noc.
Brzo rano (jeste pred 6 h) jsem dorazil do mesta Ensenada, odtamtud kousek na pobrezi Pacifiku, kde je gejzir tvoreny narazejicima vlnama z oceanu o skaly. Vystrikuje az do vysky 40 m prestoze vlny nejsou nijak velike. Dale z ensenady jsem stopem (120 km) dojel do Tijuana, na hranicich s USA.
Utratil jsem posledni penize a odpolede prekrocil hranice do USA. Na hranicich bylo silene moc lidi a aut, hodne Americanu si v nedeli vyjzdi do Mexika. Bylo spatne, ze jsem nemel kreditku, nejprve, kdyz rekl, ze me tam nepusti, tak jsem mel docela hruzu, ale pak jsem mu ukazal 220 USD v sekach a dostal jsem povoleni k pobytu na 6 mesicu.
San Diego, California - dojel jsem troleji do mesta a jeste kus pesky k ZOO. V tmavem koutu parku jsem postavil stan a sel si po delsi dobe umyt nohy - po setmeni do fontany. Dalsi den jsem navstivil San Diego ZOO (vstupne 34 USD). Je to opravdu pekne ZOO, videl jsem pandy, koaly, klokany a mnohem vic. Jel jsem tam autobusovou tour s pruvodcem, pak i lanovkou. Odpoledne jsem pak ve 16:50 h odjel Greyhoundem z mesta. Vse jsem jen projel a nikde se nezastavoval, nebyl cas ani penize. V noci jsem presedal v Phoenix - Arizona. Dalsi den El Paso - Texas, na Mexickych hranicich. Cely Texas je prakticky rovina a poust, kde tezi ropu. Dalsi noc Dallas, kde jsem se sel ve 2 h v noci asi na pul hodiny projit do mesta mezi mrakodrapy. Dalsi den Baton Rouge - Louisiana, Mobile - Alabama a ve 20:30 h konecne Panama City - Florida.
Lada