Litice nad orlicí

u Žamberka

Zde se na ostrohu nad řekou Orlicí nachází zřícenina hradu, který vznikl ve 2. polovině 13. století, dnešní stavba je však z 15. století. K hradu se vztahují události z doby vzniku Jednoty bratrské.

 

 

                 Žampach

Zpět mapa

u Žamberka

Na kuželovitém kopci nad vesnicí se nacházejí velmi skromné zbytky hradu založeného ve 13. století.

 

Kunvald

u Žamberka

Koncem 15. století byla v této malé vesnici založena Jednota bratrská, jejímž prvním biskupem se stal zdejší rodák Matěj z Kunvaldu. Na tyto události upomíná budova sboru českých bratří, před kterou dále nalezneme sochu Jana Amose Komenského.

                  Klášterec nad Orlicí

u Žamberka

Klášterec nad Orlicí je východiskem pro výlety na tzv. Zemskou bránu, úzké údolí kolem horního toku Divoké Orlice, které je ještě součástí nejsevernější části Chráněné krajinné oblast Orlické hory. Mezi Kláštercem a Bartošovicemi řeka vytváří průlom hlavním hřebenem Orlických hor; koryto Orlice, která je zde opravdu divoká, je plné balvanů, kolem se tyčí skály a nacházejí se zde četné vzácné rostliny a také množství živočišných druhů. Zemskou bránou je vedena naučná stezka.

 

 

Pastviny

u Žamberka

U této malé vesničky se rozkládá stejnojmenná přehradní nádrž, jediná v okrese, zřízená na toku Divoké Orlice. Nádrž je všestranně využívána: slouží pro koupání, vodní sporty i rybaření, současně je na ní také vodní elektrárna. Na poměrně strmých, zalesněných březích se nacházejí četné soukromé a podnikové rekreační chaty, k dispozici jsou též dva autocampingy (ATC Šlechtův palouk, ATC Nova). Půjčovna loděk nabízí možnost projížďky po vodní nádrži a samozřejmě zde nalezneme zařízení k občerstvení.

V Pastvinách u bývalé hájovny se nachází velká přírodní vzácnost, tzv. Vejdova lípa (lípa velkolistá), nejmohutnější strom východních Čech s obvodem 1220 cm.

 

Zpět mapa