Přírodní poměry Zpět

Geologická skladba

Masívy Orlických hor a Králického Sněžníku jsou tvořeny rulami, ortorulami a svory starohorního původu. Většinu okresu pak vyplňuje druhohorní křída České tabule. Na Vysokomýtsku a Choceňsku se nacházejí čtvrtohorní usazeniny a dále do okresu zasahují prvohorní horniny z období permu a třetihorní neogénní horniny.

                                     Horstvo

Ústeckoorlicko je součástí České vysočiny, a to jejích dvou subprovincií: Krkonošsko-jesenické a České tabule, která vyplňuje jihozápadní polovinu okresu. Tvoří ji zde jednak výběžek Orlické tabule, jejíž součást v povodí Tiché Orlice představuje Choceňská tabule, a jednak Svitavská pahorkatina. Tato oblast je nížinatá, mírně zvlněná. Zbytek okresu vyplňují pahorkatiny, vrchoviny a hornatiny Krkonošsko-jesenické subprovincie, hlavně Orlická oblast. Do severní části okresu zasahují Orlické hory svou nejníže položenou částí - Mladkovskou vrchovinou a Bukovohorskou hornatinou. Od Orlických hor směrem “do kraje” se rozkládá rozsáhlá Podorlická pahorkatina.Východní část okresu náleží již k Jesenické oblasti. Severovýchodní výběžek tvoří masív Králického Sněžníku, nejvyšší hory okresu (1423 m), zatímco jihovýchodní část okresu vyplňuje Zábřežská vrchovina.

Vodstvo

Územím okresu probíhá hlavní evropské rozvodí. Dvě největší řeky okresu - Tichá a Divoká Orlice odvádějí vodu do Severního moře, zatímco řeka Morava pramenící pod vrcholem Králického Sněžníku se svým přítokem Moravskou Sázavou směřuje k moři Černému. Důležitým přítokem Divoké Orlice je Rokytenka. Na Divoké Orlici se také nachází jediná přehradní nádrž okresu - Pastviny. Větším přítokem Tiché Orlice je Třebovka, přítokem spojené Orlice je potom Loučná. Na Ústeckoorlicku se nachází také několik rybníků, a to u Vysokého Mýta (Chobot, aj.), u Lanškrouna (např. Dlouhý r.), u Dolní Čermné a u Netřeb.

Nerostné suroviny

Množství rudných surovin je na tomto území zanedbatelné. Nacházejí se zde však poměrně velké zásoby nerudných surovin a stavebních hmot: vápenec u Bílé Vody, mramor u Horní Moravy, žula u Litic nad Orlicí, pískovec v okolí Žamberka, písek v okolí Lanškrouna, dále žáruvzdorné suroviny, opuky, rula.

Podnebí

Podnebí je vnitrozemské, mírné, ve vyšších polohách chladnější. Průměrné teploty ve vyšších polohách dosahují v lednu -3 až -6 oC, v nižších polohách -2 až -5 oC. Průměrné červencové teploty ve vyšších polohách jsou 14 až 16 oC, v nižších polohách pak 16 až 18 oC. Ve vyšších polohách jsou také četnější srážky - roční průměrný úhrn činí asi 1000 mm, zatímco v nižších polohách spadne za rok průměrně zhruba 800 mm srážek.

                                       Rostlinstvo a živočišstvo

Na území Ústeckoorlicka se vyskytují běžné druhy středoevropské flóry a fauny, v chráněných územích pak nalezneme některé vzácné exempláře.

Ochrana přírody

Do severní části okresu zasahuje Chráněná krajinná oblast Orlické hory. V roce 1996 byl zřízen Přírodní park Orlice, který zahrnuje nivy Divoké i Tiché Orlice a dále pak nivu spojené Orlice až do Hradce Králové.

bledule.jpg (20535 bytes)

Zpět